Czy użądlenie pszczoły lub osy jest groźne dla Twojego psa?

Użądlenie przez pszczołę lub osę zawsze wiąże się z nieprzyjemną reakcją organizmu. Czasem jednak sytuacja nie kończy się jedynie na bólu i dyskomforcie, a niewielki owad może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego czworonoga. Co robić, gdy nasz pies zostanie użądlony przez pszczołę bądź osę?

Czy pies może być uczulony na jad pszczoły?

Podobnie jak w przypadku ludzi, również u psów może wystąpić niepożądana reakcja alergiczna. Pies ugryziony przez pszczołę lub osę może doznać wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej reakcji lekarza weterynarii. Tu liczy się dosłownie każda sekunda. Wiele jednak zależy od tego, czy pies jest uczulony na jad owada. Jeśli mamy takie podejrzenie bądź pewność, dobrze jest być przygotowanym na taką ewentualność.

Jeśli pies nie jest uczulony może skończyć się na lekkim, swędzącym zaczerwienieniu utrzymującym się przez kilka godzin. Nie oznacza to jednak, że możemy ignorować sytuację, w której nasz pies poluje na latające owady. Nawet jeśli czworonóg nie jest uczulony na jad pszczoły czy osy, użądlenie może stanowić dla niego poważne zagrożenie, jeśli owad zaatakuje okolice krtani, a opuchlizna zablokuje drogi oddechowe. Szczególnie niebezpieczne w takiej sytuacji mogą być użądlenia przez osy, które zwykle są bardziej agresywne i skore do ataku. Dodatkowo, po zabiciu jednego owada, uwalnia się substancja wabiąca pozostałe osy.

Co robić gdy psa użądli pszczoła lub osa?

Co zrobić gdy psa użądli pszczoła lub osa? Pierwszym objawem użądlenia jest zwykle popiskiwanie zwierzęcia, lizanie obolałego miejsca lub przecieranie go łapą. Na początku powinniśmy dokładnie sprawdzić miejsce ukąszenia i zweryfikować, jaki owad zaatakował naszego pupila. Jeśli była to pszczoła, należy jak najszybciej wyciągnąć żądło.

Jeśli pies zaczyna błyskawicznie puchnąć, lub miejsce użądlenia znajduje się w okolicach krtani lub wnętrzu jamy ustnej i może utrudniać normalne oddychanie, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z najbliższym lekarzem weterynarii. Gdy wybieramy się na wycieczkę z psem, dobrze mieć pod ręką listę pobliskich gabinetów. Przed wyjazdem warto również skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który doradzi, jak szybko reagować w razie użądlenia.

Na szczęście większość użądleń nie wymaga interwencji lekarza. Aby zmniejszyć obrzęk i dyskomfort zwierzęcia wystarczy zimny okład, dezynfekcja rany oraz papka z sody, która pomoże załagodzić odczyn zapalny. Warto również zadbać o to, by piesek nie interesował się miejscem ukąszenia, by uniknąć rozszerzania się opuchlizny.