Dlaczego po jedzeniu czujesz się zmęczony?

Wiele osób narzeka, że po jedzeniu odczuwają zmęczenie lub senność w ciągu kolejnych dwóch godzin. Chociaż istnieje wiele przyczyn tego zmęczenia, prawda jest taka, że jedzenie powinno normalnie zwiększać energię i zapewniać odpowiednie odżywianie, abyśmy byli aktywni i zdrowi.

Dlaczego po jedzeniu czujesz się zmęczony?

Generalnie po spożyciu pokarmu organizm aktywuje układ przywspółczulny w poszukiwaniu swojego stanu odprężenia. Z pewnością przyczyną może być problem złego trawienia, zwłaszcza jeśli jesz bardzo duże i tłuste potrawy (trudniejsze do strawienia). Możliwe jest jednak również, że w grę wchodzi jakiś inny czynnik.

Poziomy glukozy w żywności

Według Denisa Burdakova, badacza z Uniwersytetu w Manchesterze, prawdziwą przyczyną senności, którą odczuwamy po posiłku, są wahania glukozy we krwi wynikające ze spożytego pokarmu,

Glukoza obniża poziom oreksyn, czyli peptydów produkowanych przez wyspecjalizowane neurony w podwzgórzu, które biorą udział w regulacji dobowego cyklu sen-budzenie i kontrolują apetyt. Skłonność do pewnych rodzajów żywności może powodować skrajne zmęczenie po jedzeniu.

Jeśli żywność ma mniejszą wartość odżywczą, jest przetworzona i pełna węglowodanów, organizm staje się zmęczony po jedzeniu. Powoduje to większą pracę układu pokarmowego, co prowadzi do nadmiernego zmęczenia.

Poziom stresu

Stres wpływa na prawidłowe trawienie pokarmów, wręcz zaburza wchłanianie składników odżywczych i spowalnia proces trawienia, po czym po jedzeniu pojawia się senność.

Wiele osób w pracy, spędza swoje dni pod dominacją współczującego układu nerwowego, czyli w ciągłym stanie „walki lub ucieczki”, kiedy w organizmie krąży wysoki poziom adrenaliny. Kiedy jesteś zestresowany, twoje ciało ma tendencję do używania więcej glukozy niż tkanki tłuszczowej jako paliwa, ponieważ uważa, że potrzebuje szybko spalającego się paliwa, aby wydobyć Cię z „niebezpieczeństwa”.

Alergie

Niektóre składniki żywności mogą powodować alergie; układ odpornościowy działa w celu wyeliminowania skutków alergii. Praca ta odbiera organizmowi energię, aby mógł ją w pełni wykorzystać na trawienie pokarmu, co skutkuje zmęczeniem, a nawet uczuciem zawrotów głowy i senności po jedzeniu.

Żywność, której należy unikać

W ciągu dnia pracy trzeba mieć wystarczająco dużo energii, aby wykonać wszystkie czynności zgodnie ze standardami wydajności, efektywności i jakości. Aby uniknąć tego uczucia zmęczenia, które może Cię dotknąć w drugiej części dnia pracy, weź pod uwagę następujące zalecenia:

  • Unikaj pokarmów bogatych w węglowodany i tłuszcze; jedz pokarmy, które mają dobrą ilość witamin, białek, minerałów i innych składników odżywczych, aby utrzymać zdrowie i przyczynić się do energii.
  • Nie pomijaj śniadania. Sprawdź, dlaczego warto jeść śniadanie.
  • Jedz pokarmy bogate w białko w umiarkowanych porcjach; spożywanie zdrowych i pożywnych pokarmów w odpowiednich odstępach czasu może pomóc organizmowi zachować energię i uniknąć zmęczenia.
  • Unikaj napojów alkoholowych podczas posiłków.
  • Śpij odpowiednio do swojego wieku (dorośli 7-8 godzin).