Radość związana z pojawieniem się kociaka w domu jest ogromna, a obserwowanie jego zabaw to wspaniała rozrywka dla wszystkich domowników. Oczywiście, kot automatycznie staje się członkiem rodziny, dlatego chcemy dla niego wszystkiego, co najlepsze. Dobrej jakości karma dla kota to podstawa zdrowia i prawidłowego rozwoju zwierzęcia.
Dobra karma dla kota – jak wybrać?
Zdrowie kota zależy od wielu czynników, jednak najważniejsze jest żywienie. W chwili obecnej znaleźć można wiele karm dla kota, zarówno w marketach stacjonarnych, jak i sklepach zoologicznych, jednak nie wszystkie mogą poszczycić się dobrym składem. Warto więc zwrócić uwagę na to, co ląduje w miseczce naszego pupila, aby uniknąć wielu problemów zdrowotnych w przyszłości.
Dobra karma dla kota – skład
Kot jest stuprocentowym mięsożercą i jest to pierwsza podpowiedź w kwestii żywienia dla świeżo upieczonych posiadaczy czworonoga. Z tego powodu, wybierając dobrą karmę dla kota, należy kierować się tym, aby na pierwszym miejscu w składzie znalazło się właśnie mięso. Mimo wszystko kot w naturze pośrednio zjada również warzywa, dlatego w przypadku gotowej karmy powinny one stanowić jej dodatek. Bardzo cennym uzupełnieniem są witaminy i minerały, które mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój zwierzęcia.
Dobra karma dla kota a jego wiek
Kolejnym wyznacznikiem, którym warto się sugerować, wybierając dobrą karmę dla kota, jest wiek zwierzęcia. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się wraz z wiekiem kota, stąd karma dla kociąt różni się od karmy dla dorosłych osobników. W tym przypadku chodzi również o to, by kocię nie miało problemów podczas spożywania pokarmu, dlatego też granulki w karmie dla kociąt są nieco mniejsze.
Karma mokra, czy karma sucha dla kota
Kwestia rodzaju karmy jest mocno indywidualna. Najczęściej koty wykazują własne preferencje co do konsystencji karmy. Niezależnie od tego, na jaką karmę padnie wybór, warto kierować się zasadą dobrego składu, a więc przeważającej ilości mięsa. Warto jednak pamiętać, że koty spożywające karmę suchą powinny pić wodę, aby ułatwić sobie trawienie. Niestety, niektóre osobniki rzadko kierują się w stronę miseczki z wodą, dlatego w takich przypadkach warto podawać karmę mokrą, bądź poradzić się lekarza weterynarii. W sytuacji, kiedy kot karmiony jest wyłącznie karmą suchą, należy zapewnić mu stały dostęp do wody. Jeśli obserwujemy u pupila niechęć do picia wody, warto uzupełnić dietę o mięsne wywary.