Ekspres do kawy – kupno czy wypożyczenie?

Picie kawy to tradycja licząca sobie już kilkaset lat. Napój ten trafił już do nawet najodleglejszych zakątków świata i w wielu miejsca wytworzyły się lokalne sposoby jego przygotowywania i tradycje związane z jego piciem. Na zachodzie popularne są kawiarnie, w których można miło spędzić czas, zjeść coś słodkiego, a przede wszystkim rozkoszować się smakiem pysznej kawy. Do tego potrzebny jest jednak ekspres. Co bardziej się opłaca – jego kupno, czy wypożyczenie?

Jakie rozwiązania poleca się nowym kawiarniom?

W przypadku nowych kawiarni, które jeszcze nie ugruntowały swojej pozycji, poleca się przede wszystkim wypożyczenie albo leasing ekspresu. Jakie argumenty za tym stoją? Przede wszystkim warto pamiętać, że prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach wiąże się ze sporym ryzykiem. Szczególnie dzisiaj, kiedy sytuacja spowodowana przez pandemię ciągle trwa i nie wiadomo jeszcze, jak odbije się to na przedsiębiorcach. A branża gastronomiczna jest tu szczególnie narażona. Jednak nawet przed pandemią po prostu nie każdemu się udawało i część biznesów była zamykana po jakimś czasie. Dlatego też spore inwestycje na początek niekoniecznie są wskazane. A zakup ekspresu wysokiej jakości to inwestycja naprawdę duża. Na rynku znaleźć można oferty różnych producentów i spory wybór modeli, jednak porządny ekspres gastronomiczny, dzięki któremu można robić pyszną, zawsze taką samą kawę to wydatek rzędu kilkunastu, albo nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W początkowym okresie prowadzenia działalności, w którym jeszcze nie jest pewne, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, praca na wypożyczonym sprzęcie wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Taki wybór jest też rozsądny z powodu możliwości zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności. Inwestycja w drogi sprzęt może nie być po prostu w zasięgu wielu początkujących przedsiębiorców, a banki też niekoniecznie chętnie zdecydują się na udzielenie kredytu młodej firmie. Zgromadzone środki lepiej przeznaczyć na ważniejsze rzeczy jak odpowiednie urządzenie i wyposażenie lokalu, czy na przyciągającą klientów reklamę.

Kiedy lepiej sprawdzi się kupno ekspresu?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku lokali, które wypracowały już swoją pozycję, przynoszą regularne zyski i którym raczej nic nie grozi. Właściciele takich miejsc częściej decydują się na kupno ekspresu. To całkowicie zrozumiałe. Wypożyczenie, czy zawarcie umowy leasingowej to mniejszy koszt co miesiąc, ale w perspektywie czasu zakup własnego sprzętu może bardziej się opłacać. Zwłaszcza jeżeli ma on służyć długo. Kiedy z jakiegoś powodu przedsiębiorca zdecyduje się na zmianę (na przykład zwiększenie ruchu, czy chęć poszerzenia oferty), to stary ekspres można po prostu odsprzedać.

Takie rozwiązanie ma też jednak swoje wady. Porządny ekspres wymaga regularnego serwisowania. Tylko dzięki temu może pozostać sprawny przez długi czas. Generuje to oczywiście dodatkowe koszty. Czasem zmiany sytuacji na rynku są bardzo dynamiczne i konieczność wymiany używanego w kawiarni sprzętu może pojawiać się tak często, że kupowanie nowego przestaje być opłacalne. Sprzedaż używanego ekspresu zawsze wiąże się ze stratą. Wartość takich urządzeń po pewnym czasie drastycznie spada. Dlatego też spora część właścicieli dobrze prosperujących kawiarni również decyduje się na pracę na sprzęcie wypożyczonym albo z leasingu. Dużą zaletą takiego sprzętu jest na przykład to, że zawsze jest od odpowiednio serwisowany i przedsiębiorca może mieć pewność, że dostaje do ręki urządzenie w pełni sprawne, które działać będzie bez zarzutu. Ważne jest również to, że dzięki wypożyczeniu sprzętu firma może w o wiele bardziej dynamiczny sposób reagować na zmieniające się potrzeby.

Wypożyczenie, czy leasing – co wybrać?

Pytaniem, które zadaje wielu przedsiębiorców, jest to, czy lepiej zdecydować się a wypożyczenie ekspresu, czy na zawarcie umowy leasingowej. Wypożyczalnia ekspresów do kawy zazwyczaj oferuje oba te rozwiązania. Różnice pomiędzy nimi są spore, więc warto się dobrze zastanowić. W przypadku leasingu (w zależności od typu umowy leasingowej) przedsiębiorca opłaca co miesiąc pewno część wartości sprzętu, opłatę za jego udostępnienie i marżę leasingodawcy. Przez ten czas może dowolnie dysponować powierzonym mu sprzętem. Po skończeniu umowy staje się natomiast jego właścicielem albo uzyskuje możliwość jego wykupienia na bardzo preferencyjnych warunkach. Wypożyczenie to z kolei rozwiązanie pozwalające na znacznie większą elastyczność. Umowę można podpisać na dowolny czas i o wiele łatwiej jest z niej zrezygnować. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla nowych kawiarni.