Kto spłaca kredyt po rozwodzie?

Rozwód i kredyt mają wbrew pozorom ze sobą bardzo wiele wspólnego. Aby się o tym fakcie przekonać wystarczy tylko nieco wgłębić się, chociażby w temat tego, kto spłaca kredyt po rozwodzie. Pytanie o tę właśnie kwestię zdaje się coraz mocniej krążyć w świadomości naszych rodaków. Niestety czy nam się bowiem to podoba, czy też nie rozwodowi towarzyszą także takie rzeczy jak podział majątku, czy też ustalenie prawa do opieki nad dzieckiem. W naszym artykule jednak skupimy się głównie na temacie łączącym rozwody z kredytami. Otóż szukając odpowiedzi na pytanie o to, kto spłaci kredyt po rozwodzie, trzeba zajrzeć do prawodawstwa. To właśnie w przepisach prawnych załączono regulacje, które mają na celu uporządkować tę sferę. Przeczytać tam możemy, że co do zasady kredyt po rozwodzie będzie musiał być spłacany przez oboje małżonków.

Nie ma zatem żadnego znaczenia fakt, że następuje separacja między nimi i że się rozstają. Logiczne jest przecież, że w sytuacji, gdy toczy się sprawa rozwodowa, to instytucja finansowa udzielająca kredytów nie może być na tym fakcie stratna. Prawo doprecyzowuje również, że kredyt po rozwodzie jest spłacany przez dwoje małżonków, w sytuacji kiedy oboje wiedzieli o jego zaciągnięciu. Na pierwszy rzut oka może się tutaj wydawać, że dość łatwo jest udowodnić przez każdą ze stron, że nie wiedziała o tym, że mąż czy żona podpisywała dokumenty pożyczkowe. Jak jednak pokazuje praktyka sądowa rzadko kiedy udaje się doprowadzić komuś do takiego rozstrzygnięcia. Można nawet powiedzieć, że sytuacje, kiedy to jeden małżonek po rozwodzie spłaca kredyt, należą raczej do skrajności. Jak więc widać powiedzenie o tym, iż kredyt łączy ludzi skuteczniej, niż ślub jest niezwykle trafne.

O takich finansowych konsekwencjach ewentualnego rozwodu warto wiedzieć rzecz jasna wcześniej. Oczywiście każdy prawnik podpowie o tym swoim klientom, lecz dzięki naszej wiedzy możemy także i sami dobrać odpowiednią strategię. Porady prawne przy rozwodzie to jednak konieczność, gdyż jak wspominaliśmy wcześniej z tym procesem łączy się także wiele innych sfer, które tylko dobry adwokat będzie potrafił dopilnować. Na szczęście, dziś praktycznie każda kancelaria prawnicza świadczy usługi rozwodzące ludzi. Kluczowy będzie tu po prostu dobry pozew rozwodowy oraz doświadczenie reprezentującego nas adwokata. Warto więc zawsze pamiętać o tym, że zarówno na przykład kredyt hipoteczny, mieszkaniowy jak i pożyczka po rozwodzie będą spłacane solidarnie przez dwoje ludzi.