Czy odchudzanie zawsze jest zdrowe?

Skoro otyłość uznaje się teraz za jedną z chorób, to dość logiczne, że rozprawienie się z nią jest jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedniego i dobrego zdrowia. Ale czy zawsze? Zdrowe odchudzanie jest czymś dobrym dla każdego, ale jednak wiele osób zrzuca swoją wagę w sposób nieprawidłowy, czyli niezdrowy. Przesadne dążenie do idealnej sylwetki bywa bodźcem rujnującym cały organizm. Jak więc nie należy się odchudzać i kiedy odchudzanie staje się szkodliwe?

Jak się zdrowo odchudzać?

Niemalże wszyscy są teraz zainteresowani tematem zrzucania zbędnej wagi. Wszyscy chcą dobrze wyglądać i atrakcyjnie się prezentować, a wyznacznikiem piękna w czasach współczesnych stała się smukła sylwetka – u kobiet gdzieniegdzie zaokrąglona, u mężczyzn muskularna i silna. Niektórzy odchudzają się wyłącznie z uwagi na modę. Nie chcą odstawać od innych i nie chcą czuć się gorzej od swoich znajomych, dlatego dopasowują się do tych sztywnych kanonów piękna i dają wbić się w pewne ramki.

Współczynnik BMI – czym jest?

A o ile otyłość rzeczywiście jest groźna dla zdrowia, tak jeśli ktoś ma BMI w normie, nie musi wcale się odchudzać, nawet jeśli nie wygląda całkowicie idealnie. Tkanka tłuszczowa jest nam potrzebna do życia. Szczególnie kobiety potrzebują jej pewnej ilości do tego, by ich układ hormonalny działał prawidłowo, a hormony były produkowane w dostatecznych dawkach i nie trzeba było ich sztucznie przyjmować.

Do otyłości dochodzi w momencie, gdy wartość BMI przekracza 30. Wtedy rzeczywiście warto rozpocząć zdrowe odchudzanie i zrobić to niekoniecznie dla lepszego wyglądu, ale po prostu dla lepszego zdrowia. Czy jednak BMI jest odpowiednim wyznacznikiem stanu organizmu? Dla przeciętnego człowieka tak, ale nie dla wszystkich.

Więcej na temat współczynnika BMI i innych ważnych aspektów diety i odchudzania znajdziesz w serwisie https://www.idealnafigura.pl/.

Sportowcy mogą mieć wyższe BMI, wskazujące u nich nawet na nadwagę, a i tak będą chwalić się idealnym zdrowiem. Dlaczego? Ponieważ mięśnie mają mniejszą objętość od tłuszczu i dlatego też muskularna osoba zawsze będzie ważyć więcej od tej typowo szczupłej. Sama tkanka mięśniowa nie jest niczym niekorzystnym dla ciała. Chcąc ocenić stan swojego zdrowia, nie należy więc kierować się tylko i wyłącznie wyliczonym BMI.