Jak właściwie wybrać przysmaki dla psa?

Nie od dziś wiadomo, że pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Jest on zwierzęciem wiernym i oddanym oraz chętnie okazującym radość i zainteresowanie swojemu właścicielowi. Aby jednak czworonożny druh mógł się dobrze rozwijać się, był pełen energii i siły do zabawy, powinien on być odpowiednio karmiony.

Dlaczego odpowiednie żywienie psa jest tak bardzo istotne?

Potrzeby żywieniowe ludzi i zwierząt różnią się. Błędnie zatem wielu właścicieli pragnąc okazać miłość swoim pupilom, podaje im pożywnie przeznaczone dla człowieka. Nie jest to polecane, ponieważ może pogorszyć stan zdrowia psa oraz przysporzyć mu wielu nieprzyjemnych dolegliwości. W zamian za to właściciele czworonogów powinni podawać swoim zwierzętom pełnowartościowe posiłki dostosowane do ich wieku, rozmiaru oraz kondycji. Karma powinna zaspokajać zapotrzebowanie na kalorie, witamy i składniki mineralne. Musi ona również cechować się odpowiednim stopniem wilgotności. Może być również uzupełniana karmą suchą.

Jakie inne elementy warto włączyć do jadłospisu psa?

W codziennym jadłospisie zwierzęcia poza typową karmą powinny znaleźć się również jego przysmaki. Smaczki dla psa stanowią bowiem doskonałe urozmaicenie diety zwierzęcia oraz są pożądane na przykład podczas pozytywnego szkolenia psa. Pozytywne szkolenie oznacza tworzenie dobrych skojarzeń, nagradzanie odpowiednich zachowań, a nie karcenie i stresującą tresurę. Tak prowadzona nauka posłuszeństwa jest formą zabawy, a jej pozytywne efekty szybko przynoszą skutek na przykład podczas codziennych spacerów. Smakołyki stanowią swoiste narzędzie pomocnicze i są konieczne w przypadku korzystania z pozytywnych metod szkoleniowych.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając smaczki dla psa?

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne smaczki dla psa. Mogą one zawierać między innymi: kozie mięso, końską skórę oraz kurzą szyję lub łapkę. Poza tym, godne polecenia sklepy oferują produkty z jagnięciną czy wołowiną. Tego typu produkty dostępne są choćby w postaci wygodnych do dozowania i podania pasków mięsa. Co ważne, tego typu wyroby dostosowane są do potrzeb żywieniowych zwierząt. Nie zawierają one również niekorzystnych dla zdrowia zwierząt polepszaczy smaku, konserwantów oraz innych tego typu sztucznych dodatków. Nie można również zapominać o tym, że niektóre przyprawy chętnie wykorzystywane w diecie człowieka mogą być dla psa szkodliwe i nie powinny być mu podawane.

Czym należy się zatem kierować, wybierając smakołyki dla psa?

Kluczem do znalezienia idealnych przysmaków dla pupila jest wybór produktów o jak najprostszym składzie. Zawarte w wyrobie składniki powinny być pochodzenia naturalnego i mogą mieć postać: kiełbasek, ciasteczek, pasztecików oraz kosteczek i suszonych mięs.

Jakie korzyści daje podawanie zwierzętom smakołyków?

Poza umożliwieniem pozytywnego szkolenia psa, podawanie mu smakołyków poprawia jego zdrowie. Produkty te bowiem są bogate w witaminy i składniki mineralne, a ich spożywanie wspomaga dbanie o higienę jamy ustnej i dobry stan zębów psa.

Jak często można podawać smakołyki?

Smakołyki dla psa określane są jako tak zwane produkty uzupełniające. Nie mogą one zatem stanowić podstawy diety zwierzęcia. Potrzeby żywieniowe w zakresie kaloryczności oraz składników odżywczych muszą być bowiem zaspokajane przez karmę, o czym wspomniano powyżej. Smakołyki powinny zatem stanowić jedynie około dziesięciu procent zapotrzebowania kalorycznego psa. Na opakowaniach godnych polecenia przysmaków dla zwierząt producenci umieszczają stosowną informację dotyczącą dziennej dawki produktu, w zależności od wagi zwierzęcia oraz poziomu jego aktywności. Poza tym wspomniany udział smakołyków w codziennej diecie zwierzęcia zależy również od ich rodzaju. Mogą mieć one bowiem postać drobnych smakołyków podawanych w czasie szkolenia lub potężnej kości. Dlatego właśnie do wyboru odpowiednich przysmaków oraz ilości ich dostarczania pupilowi należy podchodzić z rozwagą. Dotyczy to zwłaszcza drobnych psów, w przypadku których dodatkowe łakocie podawane w zbyt dużej ilości mogą powodować nadwagę oraz problemy zdrowotne.

Na jakie inne elementy należy zwrócić uwagę, wybierając smakołyki dla psa?

Jak wspomniano powyżej, ilość podawanych smaczków dla psa zależy od ich rodzaju oraz od wielkości i stopnia aktywności zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest również wiek pupila. Podawane zwierzęciu wyroby muszą być zatem dostosowane w zakresie wielkości czy stopnia twardości do wieku zwierzęcia oraz stanu jego uzębienia. Ma to szczególne znaczenie przede wszystkim w przypadku szczeniaków oraz wiekowych psów, u których stan zębów jest pogorszony.