Jaka kuchenka – gazowa czy na prąd?

Wiele osób zgodzi się z tym, że kuchenka to najważniejsze urządzenie w kuchni. Gotujemy na niej wszystkie dania jakie tylko sobie wymyślimy. Gotujemy na niej wszystkie dania, ale również takie rzeczy jak wodę czy mleko.
Jeśli stoisz przed wyborem zakupu nowej kuchenki i zastanawiasz się, którą wybrać, to poniżej wymienimy kilka ważnych kwestii.

Rodzaje kuchenek elektrycznych

Kuchenek elektrycznych możemy wymienić trzy rodzaje:

  • indukcyjna,
  • ceramiczna,
  • tradycyjna.

*Kuchenka indukcyjna jest to typ kuchenki nowoczesnej, ponieważ ciepło, które się w niej wytwarza działa na ustawionym garnku. Jakie ma zalety? Przede wszystkim jest oszczędna w energii, no i gwarantuje czas gotowania krótki. Trzeba mieć do niej specjalne garnki ze stali ferromagnetycznej. Jedyną wadą tej kuchenki jest wysoka cena, a więc około 1000 złotych.

*Kuchenka ceramiczna to również nowoczesny typ gazówki, no i jest również energooszczędna. Takie urządzenia posiadają funkcję blokady, czy też czas gotowania z budzikiem. Kuchenka długo się nagrzewa i po wyłączeniu długo pozostaje ciepła – na stronie kulinarnej www.kulinarna.pl znajdziemy nawet przepisy, które wykonam tylko na kuchence gazowej. Cena takiej kuchenki to koszt około 500 złotych.

*Kuchenka gazowa to oczywiście nasza tradycyjna kuchenka z żeliwnymi krążkami grzewczymi i nadal w niektórych kuchniach dalej jest użytkowana. W polskich domach takie urządzenia wręcz rządzą i większość z nas twierdzi, że jedzenie z niej przygotowywane jest smaczniejsze. Z reguły kuchenki są wyposażone w piekarnik elektryczny.

W ostatnich czasach wszyscy starają sie zmieniać stare kuchenki gazowe na kuchenki elektryczne. Taką gazówkę możemy kupić już od 300 złotych. Jeśli chcesz taką kuchenkę, jednak nie masz podłącza gazowego w mieszkaniu i masz zamiar je wykonać, to musisz liczyć się z kosztami takimi jak:

  • opłata za wytyczne przyłącza,
  • opłata przyłączeniowa,
  • montaż instalacji,
  • opłata za odbiór przyłącza gazowego.

A więc jaką kuchenkę wybrać?

Jeśli zależy nam na tanim zakupie kuchenki, wybierz kuchenkę gazową ale dzisiaj przy dużym wzroście inflacji wymiana butli gazowej okropnie skoczyła w górę. Jeśli chcesz nowoczesną kuchenke, wybierz kuchenkę indukcyjną , lecz wtedy należy wymienić garnki do tej kuchenki przeznaczone. Łatwiej i szybciej przyrządzisz na niej posiłki i przy tym jest energooszczędna. Jeśli gotujesz mało, to na pewno kuchenka elektryczna nie będzie generowałą większych kosztów niż gaz.