Trening z masą ciała vs trening siłowy – co wybrać?

Niezależnie od tego, czy postanowiłeś ćwiczyć na siłowni, czy może jednak zdecydowałeś się na realizowanie swojego planu treningowego w domu, będziesz musiał określić mniej więcej, na jaki typ treningu w ogóle postawisz. Ciężko bowiem łapać kilka srok za ogon. Niektórzy są zdania, że wręcz nie da się tego robić, przynajmniej w kontekście ćwiczeń, bo jeśli w jednym tygodniu pływasz, w drugim jeździsz na rowerze, a w trzecim próbujesz uprawiać jogę, to tak naprawdę niczym nie zajmujesz się na poważnie, a wtedy efekty są naprawdę marne.

Zdecyduj się i bądź konsekwentny

Postaw więc sobie wybór i zdecyduj się najpierw albo na typowy trening siłowy z obciążeniem w postaci hantli lub sztangi, albo na trening z masą ciała. No właśnie – tylko który będzie lepszy? Nad tym sam musisz pomyśleć, bo ile jest ludzi, tyle może być opinii na ten temat.

W przypadku gdy nie masz jeszcze żadnego profesjonalnego sprzętu i nie planujesz w najbliższym czasie zapisywać się na siłownię czy do klubu fitness, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie dla ciebie trening z masą ciała. Nietrudno go wykonać. Tak jak trening siłowy może być wartościowym hobby, tak samo trening z własną masą ciała może taki być.

Oczywiście wiele jest takich ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała, których osoba początkująca wprost nie byłaby w stanie wykonać, jednakże zawsze możesz zacząć od czegoś prostego, dostosowanego do twoich możliwości, czyli np. klasycznych przysiadów albo też pompek, ale nie tych klasycznych, a ich wariacji wykonywanej na kolanach, która jest jednak znacznie łatwiejsza. W przypadku gdy takie treningi już dawno masz za sobą, powinieneś jednak sięgnąć po dodatkowy ciężar w postaci klasycznych obciążników. Mimo wszystko porządny trening siłowy najłatwiej wykonać z pomocą sztangi i talerzy bądź hantli albo kettlebells. W przypadku gdy dysponujesz jedynie masa własnego ciała, a jesteś już osobą bardziej zaawansowaną, musisz trochę ruszyć głową i wysilić się na pewną kreatywność lub poszukać inspiracji w Internecie, aby wykonywane ćwiczenia nadal były jakimś wyzwaniem dla twojego ciała.